Skip to main content

Puitaknad või PVC-aknad

Uute akende valimisel on palju tegureid, mida kaaluda ning millega arvestada. Samuti võib erinevaid variante kaaludes tekkida küsimusi, kas puitakende kallis hind on seda väärt? Kas pigem eelistada tehislikku, aga äärmiselt veekindlat materjali? Kas kallis hind tähendab ka kõrget kvaliteeti? Kuna usaldusväärsetele ja traditsioonilistele puitakendele on loodud mitmeid alternatiive, võrdleme artiklis puitaknaid soodsama PVC-akende valikuga. 

Miks eelistada puitakent?

Puitaknad valmistatakse enamjaolt männist, tammest või omapärase struktuuriga merantist. Puitakna puhul on tegemist taastuva toorainega, mis on selle suureks eeliseks PVC-akende ees.Tegemist on kaalult kergema, kaunilt vananeva ja kulumisel või värvikahjustuse korral oluliselt kergemalt ja soodsamalt parandatava variandiga võrreldes PVC-akendega. Samuti on puitakna raami kahjustuse korral lihtne see sama tüüpi puiduga asendada. 

Korralik ja õige konstruktsiooniga puitaken on soojapidav, hea ventilatsiooniga ning vajab hooldust maksimaalselt iga 2 aasta järel. Samuti vajavad värvkatte hooldust lõuna- ja läänekaares asuvad puitaknad umbes iga 10 aasta järel ning ida- ja põhjakaares paiknevad aknad 15-20 aasta järel. Puitakende hooldamine on oluline, et tagada nende pikk eluiga ja kaunis välimus aastakümneteks.

Kuna puitaknad on hästi töödeldavad, saab neid valmistada nii ovaalseid, efektse ruudustikuga või ka eridisainidega. Lisaks on puit suurepärane materjal suuremate akende tootmiseks, kuna see on stabiilne ega paindu läbi. Puitaknad on traditsiooniline valik, mis sobib pea igale hoonele oma ajatu ja hubase välimusega. Puithoonete puhul on tegemist ainuõige akna materjaliga.

Puitakna puuduseks võib lugeda selle hoolduskohustust ning kallist hinda. Tegemist on materjaliga, mis kestab aastakümneid, eeldusel et seda hooldatakse ja värskendatakse. Kuigi puitakende hind on võrreldes PVC-akendega oluliselt kõrgem, on tegemist pikaajalise investeeringuga ning hooldustasud on äärmiselt madalad.

Miks eelistada PVC-akent?

PVC-akende suurim eelis on kõrge niiskuse vastupanu, mis teeb need sobilikuks erinevatesse niisketesse ruumidesse, garaažidesse või tööstushoonetesse. Lisaks on PVC-akende algne hind üldiselt puitakende hinnast 20-40% soodsam, millest tulenevalt on need parimaks valikuks hinnatundlikule kliendile. 

Sellegipoolest on PVC-akende eluiga lühem kui puitakende oma, kuna neid pole võimalik hooldada, hooldusvahenditega taaselustada või välimust lihvides ning ülevärvides taastada. Samuti pole plastakna konstruktsioon nii tugev ja vastupidav kui puitaknal ning PVC-aknad ei talu ka otsest pikaajalist päikest ja UV-kiirgust. Just lõuna- ja läänekaares asuvad aknad võivad ilmaoludest tingituna deformeeruda ning värvi muuta. Lisaks kaasneb aja vältel paratamatu akna kuju muutusega ka soojapidavuse langus, millest tulenevalt suurenevad küttearved. 

PVC-aknaid kaaludes on mõistlik arvutada, kas esialgne hinnavõit tasub end pikas perspektiivis ära? Tõenäoliselt on vastus siiski eitav ning mõistlik on teha pikaajalisem ning kvaliteetsem valik puitakende kasuks.

Nii puitaknad kui PVC-aknad telli AknaCentrumist

Olenemata lõplikust valikust on AknaCentrumi valikus nii puitaknad kui PVC-aknad, mida saab vastavalt enda disainisoovidele toonida ja värvida. Võta AknaCentrumi spetsialistidega ühendust kodulehe kaudu või külasta meie salongi Tallinnas, aadressil Pärnu maantee 139f (4.korrus).