Skip to main content

Kuidas valida sobilikud aknad oma kodule?

Ehitades või renoveerides enda kodu, on oluline panustada kvaliteeti, seda ka akende puhul. Akende valimisel on lisaks kvaliteedile oluline mõelda läbi ka disain, et aknad oleksid harmoonias kodu üldmuljega. Kuidas valida sobivad aknad oma kodule?

Kaalu erinevaid aknamaterjale

Aknamaterjali valikul tuleb arvestada nii materjali omaduste kui hoone materjali ja välimusega, et aken oleks kooskõlas üldilmega. Üldiselt on aknad materjali poolest jaotatud järgnevalt: puitaken, puit-alumiiniumaken, alumiiniumaken ning PVC-aken. 

Loetelust kõige kvaliteetsem ja pikaajalisem valik on puitaken, mille puhul on tegemist loodusliku ning ilmastikuoludele vastupidava materjaliga. Puitaknast kallim variant on puit-alumiiniumaken, mille väliskiht on kaetud ilmamuutustele vastupidava alumiiniumprofiiliga ning sisemine kiht koosneb soojast ja hubasest puidust. Alumiiniumaken on seevastu soodsam variant, mis on soojapidav ja mida kasutatakse enamasti moodsamatel hoonetel. Kõige soodsam variant on PVC-aken, millel on samuti väga head tehnilised näitajad ning mis pakub rohkelt erinevaid värvivõimalusi oma kodu ilmestamiseks. 

Disaini poolest on oluline teada, et rusikareeglina sobib puitmajale kõige paremini puit- või puit-alumiiniumaken, ent kivimajale sobivad kõik variandid. Kuna aga alumiinium- ja puit-alumiiniumaknad on välimuselt kaasaegsemad ja modernsed, sobivad need eelkõige moodsa arhitektuuriga hoonetele.

Millist aknatüüpi eelistada?

Kui sobiv aknamaterjal on valitud, on aeg langetada otsus meeldiva aknatüübi osas. Nii Eestis kui Euroopas üldiselt on kõige populaarsemad Saksa tüüpi aknad, mis on sissepoole ja kald-pööratavad aknad. Saksa tüüpi akendel on üldiselt vaid raam koos ühe kahe- või kolmekordse klaaspaketiga. Kuna akende avamine toimub sissepoole, võib aknaid nii mikro- kui tavatuulutuse asendis kasutada olenemata ilmast. Lisaks on tegemist üsnagi müra- ja soojuskindla valikuga, jäädes sealjuures suhteliselt soodsasse hinnaklassi. 

Eestis on levinud ka Soome tüüpi aken, mis on üldiselt valmistatud kahe eraldi raamiga, mis on omavahel klambriga ühendatud. Kuna raamid on ühendatud, on akent võimalik avada vaid küljele mõnekümne sentimeetri võrra, seega on see punk, mida kaaluda. Üldiselt on Soome tüüpi aknal kahekordne klaaspakett ja välimisel ühekordne klaas. 

Aknatüübi valimisel tasub eelkõige lähtuda enda kodu ja hoone disainist. Näiteks on Soome tüüpi aken levinud enamjaolt nõudlikuma välimusega hoonetele, kuna disain pole niivõrd korrektne ja puhas kui Saksa tüüpi akendel. Küll aga võib uusarenduses mõjuda võõralt Soome tüüpi aken, millest tulenevalt näeme tänavapildis rohkem teist varianti.

Telli kvaliteetsed aknad AknaCentrumist

Sobivate akende valimine ei pea olema sugugi keeruline, tasub vaid võtta ühendust spetsialistidega, kes aitavad leida sinu soovidele ja kodule parima valiku. AknaCentrumi tootevalikus on nii puitaknad, puit-alumiiniumaknad, alumiiniumaknad, PVC- ja PVC-alumiiniumaknad kui ka lükandaknad. 

Kui oled sobiva valiku teinud, aitame akende transpordiga, paigaldusega, vajadusel utiliseerimisega ja mõõtmisega. Võta meiega ühendust kodulehe kaudu või tule meile külla Tallinnasse, Pärnu maantee 139f (4. korrus).